20 Јануари, 2018
0.4869
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

(ГАЛЕРИЈА) ТРАДИЦИОНАЛНО ОБРАЌАЊЕ: Иванов жали што се притворени пратеници, критикува медуми, обвини за реваншизам

Објавено во: Македонија, Галерија 26 Декември, 2017

Во тек е традиционалното годишно обраќање на шефот на државата во Собранието.

Оттаму претседателот Ѓорѓе Иванов упати низа критики за власта, но и за медиумите, изнесе низа критики за реваншизам и жалење за притворените пратеници и граѓани од 27 април.

Иванов рече дека е крајно време да се соочиме со вистината и креирањето на лажни вести во медиумите, на социјалните мрежи и интернет.

Се осврна и на потребата од борба против корупцијата и организиран криминал но и за реформите во судството.

Сепак тој дел од обраќањето посвети на и на последните приворање на дел од пратениците кои се гонат за инцидентите од 27 април кога толпа народ упадна во Собрание и нападна пратеници. 

Во однос на оваа тема Иванов рече дека секој кој постапил спротивно на Уставот и законот, треба соодветно да одговара, но и дека одмаздата води кон одмазда.

„Граѓаните имаат права на одбрана. За жал видовме граѓани од „Заедничка Македонија“ и пратеници кои беа апсени или обвинети за тероризам…Правдата завршува таму каде што реваншизмот започнува. Затоа постојано повикував на смирување на тензиите и на разумно однесување. Мора да ја вратиме културата на политички дијалог. Лидерите на власта и опозицијата треба да имаат нормална комуникација во интерес на граѓаните.  Во државата како политичка заедница сосема е нормлано да не се согласуваат сите, но не е нормално да се уништуваат поради тие различности“, потенцира Иванов.

Тој рече дека наредната година е можност НАТО да ја исправи неправдата од Букурешт.

ФОТО ФАКТОР

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?