20 Јануари, 2018
0.4838
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Тимови на ДЕА и ФБИ ќе го засилат Хојт Ји во Скопје!?

Објавено во: Анализа 28 Декември, 2017

Повторно на површина излегуваат информации дека Брајан Хојт Ји ќе биде нов амбасадор на САД во Македонија иако за ваквата одлука се уште е рано бидејќи најпрво тој треба да биде номиниран, да биде одобрен и предложен од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, а потоа да биде сослушан и од американскиот Конгрес пред да биде избран за прв дипломат во американската амбасада во Скопје.

Сепак, можноста за таков потег на Стејт Департментот не се исклучува, а и самиот дипломат Брајан Хојт Ји никогаш директно не ја демантираше оваа информација која први ја објавија Ал Џезира Балканс.

Освен, провејување на информацијата дека Хојт Ји ќе биде нов амбасадор на САД, се појавија и информации дека во амбасадата на Кале пристигнуваат тимови на ДЕА федералната агенција за борба против дрогата и ФБИ која е федерална агенција за истраги. 

Со вакво засилено присуство на безбедносни тимови идниот американски амбасадор ќе има на располагање моќна машинерија преку која најпрво ќе ги реализира интересите на САД не само во Македонија, туку поопшто во поширокиот балкански период, особено што една струја од Стејт Департментот се обидува да ја издигне агендата за опасност од руска страна на што е можно повисоко ниво. 

Токму тука доаѓа до колизија со блискиот круг на луѓе околу Доналд Трамп во Белата куќа кои не секогаш имаа идеално испеглани односи со државниот секретар Рекс Тилерсон, па дури имаше и спинови дека тој ќе биде отпуштен бидејќи на приватна средба го опцул и навредил претседателот на САД поради несогласените ставови и пречки.

Дури и предвремената објава дека Хојт Ји е главен кандидат да го наследи Џес Бејли на кого наскоро му завршува мандатот може да се протолкува како руски обид да биде спречен неговиот избор бидејќи се покажа како еден од најдиректните американски дипломати во дифузирање на кризата во Македонија, особено по давањето на мандатот на претседателот Иванов на Зоран Заев кој подоцна и формираше влада.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

Urime - Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава