16 Јануари, 2018
0.5114
    KMB 3051.4    0.8%     OKTA 3105    -2.26%     RMDEN16 94.1    0.48%     RZUS 103    0%     STB 930    0%

Раздвижување со акциите на првиот работен ден по празниците

Објавено во: Финансии 10 Јануари, 2018

Вчера, на првиот работен ден по празниците, се бележат нови движења со акциите на девет котирани друштва, но овој пат не станува збор за тргување со акции, туку со нетрговски трансфер на обични акции со право на глас. 

Македонска берза согласно податоците добиени од Централниот депозитар за хартии од вредност, соопшти дека вчера на 9 јануари е извршен следниот нетрговски трансфер на акции на котирани друштва:

- Уготур АД Скопје – 26 обични акции;
- РЖ Институт АД Скопје – 6 обични акции;
- Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) АД Скопје – 776 обични акции;
- РЖ Економика АД Скопје – 23 обични акции;
- РЖ Интер-Трансшпед АД Скопје – 24 обични акции;
- РЖ Услуги АД Скопје – 197 обични акции;
- РЖ Техничка Контрола АД Скопје – 9 обични акции;
- Макстил АД Скопје – 535 обични акции;
- Арцелормиттал Скопје (ХРМ) АД Скопје – 465 обични акции;

Можеби ќе ве интересира

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Ворен Бафет има 100 милијарди долари - На што ќе ги потроши?

Ворен Бафет има 100 милијарди долари - На што ќе ги потроши?

Како ќе се одрази врз златото кинеското бегање од доларот?

Како ќе се одрази врз златото кинеското бегање од доларот?

7 неверојатни факти за богатството на Џеф Безос, најбогатиот човек во светот

7 неверојатни факти за богатството на Џеф Безос, најбогатиот човек во светот

ЖИВЕАТ КАКО ШТО СОНУВАЛЕ: Ја продал компанијата, сега патува и заработува со своето семејство

ЖИВЕАТ КАКО ШТО СОНУВАЛЕ: Ја продал компанијата, сега патува и заработува со своето семејство

Уште една голема блок трансакција со акциите на Комерцијална

Уште една голема блок трансакција со акциите на Комерцијална

1 совет кој што нема да ви се допадне, но ќе ја спаси вашата кариера

1 совет кој што нема да ви се допадне, но ќе ја спаси вашата кариера