20 Јануари, 2018
0.5223
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Ова е повредно од мед, цената е 100.000 долари

Објавено во: Агробизнис 25 Декември, 2017

Пчеларите во Србија најдоа начин да заработат, па така наместо мед, собираат пчелин отров кој чини 100.000 долари по килограм. 

Овој отров се користи за производство на креми со ботокс. 

Плус се употребува за производство на лекови против реуматски и кардиоваскуларни болести. 

За производство на пчелин отров процесот трае 45 минути. 

За еден грам се потребни 15 пчелини друштва. 

Во Русија и Кина оваа гранка е многу развиена. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Расте откупната цена на тутунот, се интензивираат инвестициите во тутунската индустрија

Расте откупната цена на тутунот, се интензивираат инвестициите во тутунската индустрија

Дали земјоделците должници ќе можат до државни субвенции?

Дали земјоделците должници ќе можат до државни субвенции?