19 Февруари, 2018
0.4494
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Објавено во: Балкан 19 Јануари, 2018

Во Турција живеат 4,3 милиони бегалци, пишува весникот „Хуриет“.

Овој податок е наведен во извештај на Комисијата за човекови права во турскиот Парламент. 

Според документот, само 600.000 од нив имаат дозвола за престој. Од останатите бегалци 3,4 милиони доаѓаат од Сирија, а 300.000 се од Ирак, Авганистан, Иран, Сомалија и други држави.

„Хуриет“ пишува дека тоа е најголем број бегалци во една земја во светот и го надминува населението на третиот по големина турски округ Измир, веднаш по Истанбул и Анкара, со 4,223 милиони жители според статистичките податоци од 2016 година.

Членот на парламентарната Комисија за човекови права, Атај Услу изјави за весникот дека треба да се разработи политика за интегрирање на тие луѓе.

Во март пред две години ЕУ и Турција постигнаа договор, според кој сите илегални мигранти, кои пристигнале во Грција од Турција, треба да се вратат назад. Тогаш Брисел  вети за Турција помош од шест милијарди евра, визна либерализација до летото 2016 година и отворање на ново поглавје во преговорите за членство на Турција во Унијата.  Оттогаш односите меѓу Анкара и Брисел се влошија. На 13 јануари турскиот министер за европски прашања, Омер Челик изјави дека Турција не треба да се користи како бегалски камп. 

Можеби ќе ве интересира

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

Лавров за ЕУ и Србија: Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина

Лавров за ЕУ и Србија: Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност