20 Јануари, 2018
0.5830
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Касами со последен потег како лидер на БЕСА

Објавено во: Анализа 11 Јануари, 2018

Билал Касами го повлече последниот потег како лидер на БЕСА при средбата со премиерот Заев, за потоа да бидат собрани 64 потписи од Централниот совет за негово разрешување како што тврди Скендер Реџепи-Зејди во емисијата Клик Плус на ТВ 21. Пучот во БЕСА очигледно дава резултати и моќта на Касами се повеќе се намалува при што повеќе негови сопартијци јавно побараа тој да си поднесе оставка и да ги почитува одлуките на партиските тела со цел да не предизвикува понатамошни тензии.

Касами, се обиде да издејствува стопирање на ваквиот контра удар и исто така во последното гостување на Клик Плус посочи дека ги отстранил основачите на БЕСА од партиските тела, а меѓу нив се Африм Гаши и токму погоре споменатиот Скендер Реџепи-Зејди.

Со ваквите меѓусебни удари се повеќе се проширува расколот во БЕСА на две крила, едното кое и натаму покажува лојалност кон Касами и второто кое се обидува уште сега да го разреши за тој да нема голема моќ да го организира првиот Конгрес најавен за крајот на февруари без оглед што ќе има отворен повик за секој заинтересиран кандидат за иден претседател на движењето.

Исто така голема дилема е како ќе продолжи да функционира пратеничката група на БЕСА во Собранието. Пратеникот Неџбедин Каремани е избран од дел од партиските структури и на посебен централен состанок како нов привремен претседател на БЕСА со поддршка и на пратениците Африм Гаши и Реџеп Мехмеди, додека пак во нивниот „табор“ засега јавно не настапија пратениците Фадиљ Зендели и Теута Биљали.

Токму поделеноста на пратениците на БЕСА укажува на можноста еден дел од пратеничката група да се одвои и да делува на различен начин во Собранието, па дури и да се приклучи на актуелното парламентарно мнозинство со СДСМ и ДУИ и потоа да влезе и во Владата каде би добиле гарантирано едно министерско место, повеќе заменички места и можеби едно вицепремиерско место како тоа за реформи кое Заев му го нудеше на Села за одржување на владината „врска“ која Алијансата за Албанците ја раскина.

Најлошо можно сценарио е БЕСА да се подели на две партии со што ќе се намали нејзиниот опозициски потенцијал. Ако останат петмината пратеници во иста група без оглед дали ќе се решат да им се приклучат на Заев и Ахмети и натаму ќе можат да градат политички капитал. 

Поделбата ќе значи и поголема маргинализација на дејствувањето на БЕСА, а за такви последици говори и самиот Касами кој тврди дека овие постапки се дело на мешање од надворешни страни како разузнавачки служби и разни форми на притисоци. 

Од друга страна пак, Скендер Реџепи-Зејди посочи дека постои закана за безбедноста на Каремани и поголема група на централниот совет на БЕСА, па од безбедносни причини се префрлиле во Скопје. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

Urime - Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава