20 Јануари, 2018
0.3809
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Грците имаат јасна позиција и три барања за да се реши името

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2018

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото Солун 94.5 изјави дека промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба Владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение за спорот меѓу Македонија и Грција. 

Тој вели дека се почнати интензивни преговори со соседите, но и дека грчката позиција е јасна.

Портпаролот рече дека Грција не може да ја прифати иредентистичката реторика од минатото.

„Владата гарантира дека ќе постои решение само доколку постои јасна заложба од страна на нашите соседи дека ќе ги остават зад себе сите иредентистички и ултранационалистички ставови, што во минатото беа искористени од нивна страна и во рамки на преговорите и во рамки на градењето на една национална свест. Овие работи не можат да бидат прифатени од грчка страна. Грчката Влада гарантира дека нема да постои решение доколку нашите соседи ги задржат иредентистичките стремежи“ - објаснува Ѕанакопулос. 

Ѕанакопулос вели дека намерата на Владата е да постои најширок можен парламентарен и политички консензус за евентуалното решение. 

Атина деновиве ги отфрла шпекулациите објавени на сајт на албански јазик дека наводно е постигнат договор за името Нова Македонија.

На релација Скопје - Атина интензивно има активности со цел наоѓање на спорот за името. 

Вчера во Грција имаше и средба на шефовите на дипломатиите, Никос Коѕиас и Никола Димитров. 

Каков предлог ќе извади на маса пред Скопје и Атина медијаторот Метју Нимиц ќе знаеме на 17 јануари.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц