16 Јануари, 2018
0.4188
    KMB 3051.4    0.8%     OKTA 3105    -2.26%     RMDEN16 94.1    0.48%     RZUS 103    0%     STB 930    0%

Ги проучувал навиките на богатите: Што прават милионерите прво кога станат?

Објавено во: Финансии 11 Јануари, 2018

Периодот од денот кога милијардерите создаваат голем дел од своето богатство е токму утрото.

Том Корли, авторот на книгата "Rich Habits", во текот на пет години ги проучувал животните навики на 233 милионери во светот.

Корли заклучил дека оваа група на луѓе најголем дел од својата сила ја вложуваат во утрото.

Милионерите во раните утрински часови (поединци се будат во 3 или 4) најмногу медитираат, вежбаат, работат на решенија на проблеми и читаат. Оваа последната ставка е исклучително важна, бидејќи оваа група на луѓе постојано се труди да ги прошири своите знаења.

Милионерите така некое време трошат на читање ведри, мотивациони и инспиративни работи, благодарение на кои стекнуваат добро расположение за работа и достигнување на цели кои си ги поставиле пред себе.

Можеби ќе ве интересира

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Ворен Бафет има 100 милијарди долари - На што ќе ги потроши?

Ворен Бафет има 100 милијарди долари - На што ќе ги потроши?

Како ќе се одрази врз златото кинеското бегање од доларот?

Како ќе се одрази врз златото кинеското бегање од доларот?

7 неверојатни факти за богатството на Џеф Безос, најбогатиот човек во светот

7 неверојатни факти за богатството на Џеф Безос, најбогатиот човек во светот

ЖИВЕАТ КАКО ШТО СОНУВАЛЕ: Ја продал компанијата, сега патува и заработува со своето семејство

ЖИВЕАТ КАКО ШТО СОНУВАЛЕ: Ја продал компанијата, сега патува и заработува со своето семејство

Уште една голема блок трансакција со акциите на Комерцијална

Уште една голема блок трансакција со акциите на Комерцијална

1 совет кој што нема да ви се допадне, но ќе ја спаси вашата кариера

1 совет кој што нема да ви се допадне, но ќе ја спаси вашата кариера