19 Февруари, 2018
0.7445
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2018

Грчкиот весник „Етнос” денеска објави дека медијаторот Метју Нимиц на преговарачка маса ги дал следниве предлози: „Нова Македонија”, „Горна Македонија” и „Северна Македонија”.

Портпаролот на грчката Влада,  Димитрис Цанакопулос информираше дека официјална Атина ќе стори сé за да се реши спорот без да се загрозат грчките националните интереси и на крајот двете страни да излезат победници.

„Преговорите не се фудбалски натпревар за да има победници и губитници. Ние сакаме решение од кое сите ќе бидат победници. Општата рамка на Владата е да се најде сложено име за севкупна употреба за да се стави крај на 25 годишниот спор“ – изјави Цанакопулос. 

Од Владата само соопштија дека активно се создаваат услови за да се придвижи процесот, а резултатот ќе зависи од подготвеноста на двете страни за компромис, земајќи ги во предвид разликите. Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска најави дека в понеделник Владата ќе се состане да ја разгледа рамката и да се изгради заеднички став.

Сепак, денеска во Скопје, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека нема план Б и дека Македонија мора да го реши спорот со  името за да влезе во Алијансата. Прием под референцата не е можен. 

Можеби ќе ве интересира

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

Лавров за ЕУ и Србија: Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина

Лавров за ЕУ и Србија: Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност