19 Февруари, 2018
0.4257
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Објавено во: Балкан 19 Јануари, 2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас без оглед што се обидуваше да го „тампонира“ влијанието на грчката православна црква оствари „смирувачк“ средба со грчкиот архиепископ Јероним на која е разговарано за процесот на преговори за спорот за името. 

Грчката црква направи голем притисок во јавноста барајќи од конечното решение да не биде содржан терминот „Македонија“ што според нив им предизвикувало страдање на грчките верници, особено на северниот дел на земјата каде се најавени масовни и жестоки протести. 

За резултатите од разговорите што се одржаа пред два дена во Њујорк, Ципрас бил информиран од министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, а веднаш потоа заминал на средба во Атинската архиепископија, пишува „Катимерини“.

Весникот додава дека близок соработник на Ципрас ја оправдал неговата одлука да зборува со архиепископот пред да се сретне со партиските лидери и рекол дека „го информираме секого што ќе го побара тоа од нас”. Според истиот извор на кој се повикува весникот, Ципрас и архиепископот си размениле писма за спорот за името пред нивната средба, а освен тоа двајцата имаат редовни контакти.


Можеби ќе ве интересира

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

Лавров за ЕУ и Србија: Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина

Лавров за ЕУ и Србија: Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност