20 Јануари, 2018
0.6071
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

Објавено во: Анализа 13 Јануари, 2018

Изгласаниот закон за употреба на јазиците ги покрена прашањата за излегување од рамките на Уставот со членовите за двојазични униформи на полицијата и службите како и на двојазични пари во местата каде граѓаните над 20% го говорат јазикот. Овие членови треба да ги разгледа и оцени Венецијанската комисија, а истите може да послужат и како повод претседателот Иванов да го искористи правото на Вето и да го врати законот на повторна генерална расправа на Собрание. Тоа ќе предизвика ново гласање со апсолутниот број на мнозинството на пратеници, но ќе потроши триесетина дена. Секако, крајната фаза е решавање на Уставниот суд најверојатно по претставка на опозициската ВМРО-ДПМНЕ или било кој друг спротиставен субјект. Затоа го пренесуваме ставот на професорката Ана Чупеска-Станишкоска и што таа мисли за уставноста на законот и елементите кои предизвикуваат грижа за двојазичност на сите институции и на сите места каде граѓаните го зборат јазикот над 20%.

„Со, оваа законска интервенција се овозможува поголема етнокултурна правда, односно се укажува дека  државата не конотира исклучиво и ексклузивно само еден единствен  идентитет, туку симболчки го акакомодира фактот на мултикултуралноста.

Што се однесува до парите, јас како што разбирам, нема да има двојазични пари,  туку ќе има “повеќе”  симболизација на парите, односно ќе се додадат симболи, а не, два јазика на парите.

За униформите, пак, интервенцијата се однесува само на подрачјата каде има потреба за тоа, според  процентуалната застапеност од 20 %, што значи дека во Тетово ќе има, но во Струмица нема да има потреба од такви униформи. Двојазичноста на униформите , што е најважно, се однесува на симболички аскрипции, а никако не на системот за командување во полицијата“, вели Чупеска-Станишкоска.

Кохезија на Уставноста и Рамковниот договор

„Сепак, за уставноста на законот одлучува Уставниот суд, иако, според мене  законот само ги дорарзива и соодветно ги проширува јазичните права до максимум  и тоа во согласност со амандманот 5 на Уставот, во контекст на  ОРД, односно не ги надминува уставните ограничувања во овој поглед“ оценува Чупеска-Станишкоска.

Овие денови можни се и помали протести пред Собранието за изразување на револт кон новото владино раководство, но ќе се види дали има потенцијал за поголемо предупредување или само моментално незадоволство. 

Можеби ќе ве интересира

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Urime - Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава

Касами со последен потег како лидер на БЕСА

Касами со последен потег како лидер на БЕСА