20 Јануари, 2018
0.5372
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Бизнис инсајдер советува: Не правете ги овие грешки при промена на работно место

Објавено во: Финансии 10 Јануари, 2018

Менувањето на работното место и, поконкретно, сферата на дејствување не е лесен чекор, но може да биде токму она што треба да ве направи позадоволни и исполнети како професионалец.

Без разлика дали ви се досадило во канцеларијата, чувствувате исцрпеност или ви е потребен нов предизвик, промената е можна. Но, тоа мора да биде добро обмислено. Според Business Insider, луѓето често ги прават следните грешки кога ги менуваат своите кариери. Не дозволувајте ги истите и вие.

1. Донесувате избрзана одлука. Треба внимателно да ја разгледате ситуацијата и да анализирате што не ви се допаѓа оваа во работа, како и да ги организирате приоритетите за новата можност која ја барате.

2. Вие ја избирате вашата работа само заради платата. Да, тоа е важно, но постојат и други важни работи - рамнотежата помеѓу работата и приватноста, можностите за развој, итн.

3. Давате отказ без да имате друга работа. Ова е доста ризично бидејќи не е јасно колку долго ќе ја барате следна работна можност.

4. Не барате доволно мислења. Можеби сте избрале поле во кое сакате да се преквалификувате и да истражувате. Сепак, мора да разговарате со што повеќе луѓе што работат што е можно подолго за да ја добиете вистинската идеја.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?