20 Јануари, 2018
0.5936
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Биткоин милијардерот и гуру Новограц со најамбициозен план во крипто треската

Објавено во: Економија 12 Јануари, 2018

Милијардерот Мајкл Новограц ги претстави плановите за покренување на инвестициони банки кои би овозможувале инвестирање засновано на дигитални валути и блокчејн.

Целта е банката да биде листирана на канадската берза TSX.

Тргувачот од Волстрит планира да собере 200 милиони долари ако иницијалната јавна понуда (IPO) на неговата компанија биде успешна.

Компанијата “Galaksi Digital“ гради „најдобар во класата, со сите услуги, меѓунареден рејтинг, банкарски инвестиционен бизнис во областа на дигитални валути и блокчеин простор“, го цитира Блумберг Новограц.

Galaksi Digital, наводно, ќе се фокусира на области како што е трговија, вложување, управување со имот, и советодавна работа. Новограц ја опишува новата компанија како крипто Goldman Saks, тврдат добро упатени извори.

Сепак, новата компанија нема да понуди никакви услуги за американските граѓани.

Биткоин инвестициониот гуру, како го нарекуваат, планира да купи канадски старт ап фонд First Coin Capital Corp.  Потоа се очекува да се спои со канадската фирма, Bradmer Pharmaceuticals.  Новонастанатиот ентитет ќе се користи за собирање на 201 милиони долари приватен капитал наредниот месец.

Петприемачот наводно на новата компанија ќе ги потроши сите свои инвестиции-скоро 400 милиони долари од биткоин, иницијални понуди на коин и удели во неколку дигитални стартапи.

Основањето на крипто инвестициони банки е најамбициозен проект кој се појави насред крипто треската. Новограц во декември ја отфрли идејата за покренување на својот посакувано очекуван крипто хеџ фонд, правдајќи се на неповолни пазарни услови,

Милијардерот, кој бил многу гласен по прашање на криптовалути во последните години, предвиде дури и дека биткоинот ќе вреди 40 000 долари до 2019 та. Новограц оценил дека инвеститорите вложуваат пари во дигитални валути по недостиг на доверба во финансиските институции, по економскиот колапс од 2008.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија