16 Јануари, 2018
0.7009
    KMB 3051.4    0.8%     OKTA 3105    -2.26%     RMDEN16 94.1    0.48%     RZUS 103    0%     STB 930    0%

БАНСКО УРИВА РЕКОРДИ: Голема посетеност за време на изминативе празници

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2018

Околу 20 000 туристи го посетија Банско за време на Божиќните и Новогодишните празници. Ова го изјавил Георги Икономов, градоначалник на Општина Банско, пишуваат бугарските медиуми.

„Протокот на туристи за време на Божиќните и Новогодишните празници беше огромен. Сите хотелиери и ресторани велат дека толку многу луѓе немало досега во Банско. Иако во Банско нема снег, зимата е без снег, има доволно снег на планината и патеките се обработену“, рекол тој.

„Квалитетот на снежната покривка е многу добар, па во текот на празниците се беше одлично. Најмногу би определил ситуацијата како многу мирна, без никакви инциденти. Се надевам дека сè било успешно за хотелиерите и пријатно за туристите“, додал уште Икономов .

Тој додаде дека се уште е рано да се каже дали има нови странски туристи кои го избрале Банско оваа година.

И многу наши граѓани, па можеби и вие што го читате ова заминаа за празниците во соседна Бугарија, а некои допрва ќе го искористат зимскиот одмор таму.

Можеби ќе ве интересира

АТЕНТАТ ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Убиен Оливер Ивановиќ

АТЕНТАТ ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Убиен Оливер Ивановиќ

Летна уште една премиерска глава во Романија

Летна уште една премиерска глава во Романија

Која е паравоената организација „Српска чест“?

Која е паравоената организација „Српска чест“?

Силно се стресе Атина - Грците во паника

Силно се стресе Атина - Грците во паника

(ФОТО) ОСТРОВ СО САМО СЕДУМ ЖИТЕЛИ: Како се живее таму?

(ФОТО) ОСТРОВ СО САМО СЕДУМ ЖИТЕЛИ: Како се живее таму?

Хан и Румен Радев го поздравија ратификувањето на Договорот со Бугарија

Хан и Румен Радев го поздравија ратификувањето на Договорот со Бугарија

(ВИДЕО) НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН: Aвтобус се заглави во портата Фоша

(ВИДЕО) НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН: Aвтобус се заглави во портата Фоша

(ФОТО+ВИДЕО) Авион излета од писта и падна кај карпите во морето

(ФОТО+ВИДЕО) Авион излета од писта и падна кај карпите во морето

БУГАРСКО МНР: Бугарија ќе продолжи да биде активна во нејзината поддршка за европската интеграција на Македонија

БУГАРСКО МНР: Бугарија ќе продолжи да биде активна во нејзината поддршка за европската интеграција на Македонија