20 Јануари, 2018
0.6127
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

7 неверојатни факти за богатството на Џеф Безос, најбогатиот човек во светот

Објавено во: Финансии 13 Јануари, 2018

Тешко е да се замисли богатство од 12 цифри. Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, сепак, не мора да го замислува - тој го има. Неговата состојба изнесува 105 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек на планетата.

Покрај онлајн платформата за тргување, Безос е сопственик на весникот The Washington Post и Blue Origin.

Еве неколку факти за неговото богатство кои ќе ве шокираат.

1. Безос заработува повеќе пари за 1 минута од просечен човек за цела година. Само во 2017 година тој заработил 19,3 милијарди долари.

2. Парите на Безос се четири пати повеќе од тие на Универзитетот каде завршил, Принстон. Претприемачот никогаш не ја заборавил својата Алма Матер. Во 2011 година, тој донираше 15 милиони долари за нов научен центар.

3. Безос е рангиран на 25-то место во САД по сопственост на земјиште. Најголемиот негов имот е над 30 000 акри, се наоѓа во Тексас и служи како игралиште за вселенската компанија Blue Origin.

4. Имотот во Сиетл го чинело помалку од 1% од неговата состојба, кога го купил во 1998 година . Неговата цена била 10 милиони долари, но потоа Безос и неговата жена се здобиле и со околниот имот и направиле реконструкции и во моментов тој се проценува на 70 милиони долари.

5. Безос во моментов ја гради најголема куќа во Вашингтон. Се верува дека ќе издвои 23 милиони долари за оваа намена.

6. Кога Безос за прв пат станува милијардер Ворен Бафет веќе има 30 милијарди долари. Сега, Безос е 20 милиони долари побогат од Безос.

7. Се смета дека состојбата на Безос ќе расте уште и е сосема можно тој да стане првиот трилионер во светот.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?