20 Јануари, 2018
0.6505
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

4 работи кои ве спречуваат да заработите милиони

Објавено во: Финансии 07 Јануари, 2018

Парите не можат да купат среќа, но можат да обезбедат мир. Затоа многу луѓе се стремат кон нив. Меѓутоа, не сите успеваат да го освојат богатството на сонот. Според Entreprenuer, овие фактори се најчести.

Вие се уште не сте милионери, бидејќи:

1. Не дејствувате.

Луѓето можат да ги фалат вашите идеи и соништа по цел ден, но единствениот начин да ги постигнете е да ги засукате вашите ракави и да се обидете да направите промена. Големите промени може да те заплашат и да ви изгледаат премногу тешко, но ако навистина сакате да ги реализирате своите цели, мора да дејствувате.

2. Не ги менувате навиките.

За да станеш најдобрата верзија на себе си и да ги заработиш првите милиони, мора да бидеш подготвен да ги промениш навиките. Тоа не значи да се следи патот кој самопрогласените животни експерти ги претставуваат како најдобри, туку објективно да го анализирате вашиот живот и навики и да се посветите на себеси. Подготвеноста за само-анализа и отвореност кон критики ќе ви овозможи да растете во области кои досега ве влечеа назад.

3. Не верувате во себе.

Без разлика колку сакате да бидете богати, повеќе луѓе не веруваат дека некогаш ќе можат да ја постигнат оваа цел. Важно е да верувате во себе, ако сакате да ги остварите вашите соништа. Луѓето на кои најмногу им се восхитуваме не се ништо поразлично од нас. Тие само работат потешко, попаметно и имаат малку повеќе среќа.

4. Го губите вашето време со погрешни луѓе.

Некои луѓе велат дека секоја личност е просек меѓу петте лица со кои најмногу време поминува. Ако овој просек е близу до просекот за земјата, тешко може да очекувате финансиска извонредност.

Ова не значи вртење на грбот на пријателите од вашето детство, но да бидете повнимателни со времето кое го поминувате со нив и вредноста што можете да го добиете од него. Побарајте друштво за луѓе кои ве мотивираат да бидете подобри. Ова не само што ќе ве направи посреќни, туку ќе ве одведе и до успех.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?