20 Јануари, 2018
0.6933
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

1 совет кој што нема да ви се допадне, но ќе ја спаси вашата кариера

Објавено во: Финансии 12 Јануари, 2018

Сме се изнаслушале секакви совети за успех. Многумина од нив звучат банални и премногу „зачинети“. Вистината е дека насоките што имаат ефект не се секогаш пријатни и лесни. Но, тие само ќе ве одведат на вистинскиот пат.

Според Inc.com, на пример, највредниот совет е „Обучете го трпението, ќе ви треба да ја пронајдете вистинската страст“.

На современиот човек тоа навистина нема да му се допадне. Ние сме навикнати да добиваме сè во моментот, да се залажуваме со нереални очекувања, да се потпреме на инстант задоволство. Сметаме дека наоѓањето на добра работа ќе биде прв пат без неуспеси и турбуленции. И грешиме.

Но, како можеме да се научиме на трпеливост? Не е лесно, но мора да бидеме решени и да се фокусираме на крајната цел. Да ги земете спортистите на Олимписките игри како пример - тие работат со години наназад за еден момент , прават жртви и го прават најдобро во вистинско време.

Уживајте во вашите мали достигнувања, тие не се незначителни, тие се неопходни чекори за голем успех. И не заборавајте - и работите доаѓаат до оние кои се трпеливи.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?